Jdi na obsah Jdi na menu

1996 Vražda manželů Saxlových (77) a (73)

Dosud neobjasněný případ smrti manželů Jaroslava (77) a Věry (73) Saxlových z Radotína je dalším z kriminalistických pomníků, který stojí velmi pevně a přes maximální nasazení kriminalistů neexistuje od roku spáchání zločinu prakticky žádná stopa po pachateli. 
Případ obsahuje skutečně mnoho záhadných prvků počínaje motivem vraha a konče provedením vraždy odpovídajícímu tajným službám nebo profesionálnímu nájemnému vrahovi. Ale v případě radotínských důchodců ve věku 77 a 73 let? 

Patrová vilka manželů Saxlových stojí až na samém konci Slavičí ulice v Radotíně (stavba až u lesa).

slavici-ulice---radotin--2-.jpg

Obklopuje jí les, kterému místní říkají Malý háj. Dům je vlastně takovou zvláštní samotou uprostřed města. Hluk z komunikace tam nedoléhá, ale v případě potřeby je to všude blízko. Právě tyto okolnosti kdysi vedly manžele Saxlovi k rozhodnutí usadit se v Radotíně tzv. "na stará kolena".

slavici-ulice---radotin--1-.jpgvila-saxlovych-radotin-2..jpg

6. červenec roku 1996 byl už od rána teplým dnem, ale obloha slibovala přeháňku. Soused Saxlových, pan Ludovít R. raději uspíšil venčení svého psa. Krátce po návratu domů uslyšel volání. Na policii později vypověděl: "Byl to ženský hlas a připadalo mi, že křičí o pomoc. Těsně poté z toho směru, kde bydlí Saxlovi, zaznělo pár prásknutí, tak jsem vzal psa a šel jsem se tam podívat." Několik desítek metrů k domku starých manželů nešel dlouho. Po chvilce uviděl na zahradě jakéhosi muže. Byl to jen okamžik, protože ten chlápek se jakoby přikrčil, vklouzl za roh domku a zmizel. "Popsat ho nedokážu, ani jak byl oblečen, ale na hlavě určitě měl bílou pletenou čepici, možná kulicha," uvedl Ludovít R. později do protokolu. Volal jsem několikrát, ale když se nikdo neozýval, odešel jsem domů. O skleníku v té zahradě jsem vůbec nevěděl," vypověděl dále pan R.

Oba mrtvé objevil jejich příbuzný ještě týž den, ovšem nejméně dvě hodiny po jejich zavraždění. Ihned informoval policii.   

Přivolaná výjezdová skupina objevila v domě na schodišti mrtvé tělo paní Věry Saxlové, která byla střelena čtyřikrát do zad a jednou do hlavy. Okraje vstřelů ve svetru oběti nesly stopy palby z bezprostřední blízkosti.

Dála bylo v zahradním skleníku bylo nalezeno tělo mrtvého Jaroslava Saxla se třemi kulkami v těle, z toho jednou v lebce. Ruka oběti signalizovala zoufalou obranu proti střelbě, tělo se poté zhroutilo do záhonu rajčat a paprik.

Policie po vyhodnocení poznatků zjistila, že ač vražedná zbraň byla pouze jedna, pachatelé mohli být dva. Nasvědčovali tomu některé stopy na místě činu, nedopalky z cigaret i odebrané biologické vzorky.

Záhadou zůstává do dnešních dnů samotný motiv dvojnásobné vraždy. Saxlovi měli doma, v dřevěné skříňce v obývacím pokoji, asi šest vkladních knížek na víc než půl miliónu korun, 13 000 v hotovosti. V kuchyni se při ohledání místa činu našel také malý trezor s dalšími vkladními knížkami, sto padesáti tisíci korunami v hotovosti, s pár dolary, librami a jinými valutami. Nechyběli ani jiné cenné věci. To vše zůstalo netknuto, stejně jako peněženka zavražděné s necelými dvěma tisíci korunami.

Tyto informace na první pohled nedávají žádnou logiku. Zloděj, který nejdříve zavraždí 2 lidi a poté nechá v bytě takové finanční sousto nemůže být v žádném případě normální. Existuje v zásadě pouze jeden jediný důvod pro toto jednání. Pachatel tohoto činu nebyl zloděj, ale vrah. Ano, tento čin musel směřovat k likvidaci dvou starých manželů za účelem, který není dosud znám. 


Při analýze situace kolem vraždy manželů Saxlových je zarážející částka, která v domě zůstala bez povšimnutí. Existují zhruba 3 možnosti vysvětlení. 

  • 1.Pachatel byl naprostý idiot nebo sklerotik a po dvojnásobné vraždě nenašel cennosti nebo zapomněl proč tam vlastně šel. 
  • 2.Pachatel věděl, že cennosti nemusí brát, protože v rámci dědického řízení mu neuniknou. 

Tuto verzi zřejmě prověřovali i policisté, neboť zjistili, že jejich vzdálená teta, Anna H., jim proti vůli dalších členů rodiny chtěla věnovat většinu všeho majetku, který získala v restituci což mohlo obnášet obrovský majetek. Policisté získali poznatky, že toto se "jistým lidem" nelíbilo. 

  • 3.Pan pplk. ve výslužbě Jaroslav Saxl byl bývalý válečný pilot RAF, hrdina sloužící za 2. světové války v Británii.

saxl_jaroslav.jpg

https://www.vuapraha.cz/wp-content/uploads/2022/04/saxl_jaroslav_08.09.1919.pdf

Možný motiv vraždy tak mohl být teoreticky  likvidace z důvodu znalosti nějakých utajovaných informací nebo jiná akce zahraniční tajné služby. 

Paní Saxlová pak mohla být odstraněna jako svědek události. Tomu by mohla odpovídat střelba ve skleníku a po zaznamenání osoby paní Saxlové pachatelem i její následná likvidace na schodech střelbou do zad. Střelba do těla paní Saxlové z bezprostřední blízkosti přes svetr, ale na vraha zahraniční rozvědky nevypadá. Spíše blízkost střelby budí dojem nezkušeného střelce, který si takto jistil smrtelné rány. I prostřelená ruka pana Saxla ukazuje jednoznačně na střelce v absolutní blízkosti. Proti vzdálenému si oběti nekryjí rukou obličej.   


Vražda v Radotíně, která otřásla i policisty její brutalitou a nemilosrdností vedenou proti seniorům, a kde byl nemilosrdně zavražděn bývalý válečný pilot  RAF je do dnešních dnů zařazena v kategorii případů "Pachatel nezjištěn". Možná Vám přečtení těchto řádků připomene věci, které by mohly mít souvislost s touto popravou důchodců z léta 1996. 

jirih385@seznam.cz