Jdi na obsah Jdi na menu

1988 Zmizení Pavlíny Braunové (23)

Fakta k případu

Pavlína Braunová byla v době svého zmizení 23 letá folková zpěvačka působící ve českobudějovické hudební skupině Minnesengři. Bydlela u své babičky ve Strakonicích. 

pavlina-braunova.jpg


V sobotu 6.8.1988 odchází v čase 8:30 Pavlína ze svého bydliště směrem na vlakové nádraží se záměrem odjezdu do Českých Budějovic, kde měla poslední zkoušku s kapelou před vystoupením v Černé v Pošumaví. Odjezd vlaku dle jízdního řádu 8:45.

Na zkoušku do Českých Budějovic ale nikdy nedojela. Kapela tedy na Lipno odjela bez ní. když se Pavlína neobjevila ani v neděli 7.8.1988, kontaktovali v pondělí 8.8.1988 členové skupiny její rodiče.  

Celostátní pátrání po ženě bylo zahájeno 10.8.1988. Prvotní přesvědčení policie i známých bylo o emigraci mladé zpěvačky. Když se ale Pavlína neozvala ani po roce 1990, bylo prakticky jisté, že k její emigraci nedošlo. Po roce 1990 bylo pátráno přes interpol, bez výsledku. 
Policie ustanovila několik verzí mezi kterými byl pobyt na neznámém místě, oběť trestného činu, emigrace, sebevražda. 

V průběhu let se objevily některé informace, že v prostoru lesíka za Strakonicemi byla nalezena její kabelka a bota nebo, že byla viděna při autostopu na určitém místě. Všechny tyto informace byly ze strany policie označeny za nepravdivé. 

Pavlína Braunová odešla ze svého bydliště a od té doby neexistuje po této ženě žádná stopa a žádné svědectví. K dnešnímu datu je prakticky jisté, že na Pavlíně Braunové byl spáchán násilný trestný čin vraždy. 


Behaviorální analýza možného průběhu událostí

I v takto dávném případu je možné za pomoci behaviorální analytiky získat přehled o tom, co se v dávné době mohlo udát. Lidé se ve svých životech řídí vzorci chování, které zase navazují na danou situaci nebo záměr. Přestože nemáme o zpěvačce žádnou relevantní informaci od momentu opuštění bytu své babičky ve Strakonicích, zřejmě po ní nikdo nebude pátrat ve směru ze Strakonic na Prahu, protože co by tam dělala? Pokud poskládáme takové vzorce chování nejen pohřešované, ale i jejího okolí, můžeme odhalit jakékoliv nestandartní chování, které je vždy podezřelé. 

Fakta hovoří tak, že P. Braunová jela do Českých Budějovic na poslední zkoušku s kapelou Minnesengři, která vznikla v tomto městě v roce 1968 a v roce 1988 šlo o velmi uznávanou hudební skupinu v oblasti folkové a country hudby.   

Vzhledem k tomu, že koníčkem Pavlíny Braunové byl autostop, je pravděpodobné, že ve skutečnosti nejela do Českých Budějovic vlakem, ale zvolila tento velmi nebezpečný druh přepravy, ač doma své babičce sdělila, že pojde vlakem. 
Je nad vší pochybnost, že kdyby jela Pavlína skutečně stopem, pak by zvolila jako komunikaci silnici č.22 (dnešní ulice Podsrpenská) na Vodňany, která poté pokračuje do Českých Budějovic.  


Téměř s jistotou by zvolila pro autostop místo naproti hřbitovu a stranu u rodinných domů.

braunova-misto-stopu.jpg

Může zaznít námitka, že z důvodu vysokého počtu stopujících šla o mnoho stovek metrů dále a stopovala tam. Vyloučeno! Pavlína Braunová byla velmi hezká dívka a je jisté, že prakticky většina řidičů by si vybrala jako pasažérku ji. Při stopování ji tedy s největší pravděpodobností vůbec konkurence nezajímala. 

Jak je ale možné, že takto krásné děvče nezaregistroval jediný svědek cestou na nádraží, na nádraží samotném a nebo na pozici stopařů směrem na České Budějovice. To vše v sobotu v kolem 8:30, kdy chodí lidé po ulicích a na silnicích začínal prázdninový cyklus sobotní výměny dovolenkářů? všude desítky lidí a NIKDO ji nespatři? Odpověď je zcela jasná. Pavlína Braunová nejela ani vlakem a ani autostopem!

Dle výše uvedených argumentů považuji za jedinou možnost fakt, že byla na odvozu do Budějovic s někým domluvena a ten někdo, ji naložil do auta těsně vedle jejího bydliště. Poté spolu pokračovali směrem na České Budějovice. Možná smělé tvrzení, ale z poznatků vychází mimo únosu mimozemšťany pouze toto.

Kdo byl vrahem Pavlíny Braunové z analýzy samozřejmě nevzejde a nevím. Z následujících informací ale vyplívá okruh ve kterém se možná její vrah skrývá.
Kapela Minnesengři měla před svým večerním vystoupením ještě zkoušku. Z toho je jasné, jak vážně celé vystoupení její kapelník bral. Ano, v té době šlo o špičkové folkové uskupení a takové kapely se chovají jako profesionálové. 
Zpěvačka a zvláště sólová je v každé hudební skupině perla. Kapela si ji hýčká a mnohdy trpí určité rozmary. Netvrdím, že jde o případ Pavlíny. Chci jen říci, že zpěvačka je základní bod kolem kterého se vše točí. 
Pavlína Braunová ale na zkoušku nedorazila i když se později všichni členové shodli, že byla velmi svědomitá a nikdy by nic takového neudělala. 
Přesto ale kapela odzkouší a aniž by se po Pavlíně sháněla, vyrazí bez ní na vystoupení v Černé. Odehrají večerní koncert a ani druhý den v neděli absenci Braunové neřeší. Teprve po 2 dnech, v pondělí 8.8.1988 se snaží kontaktovat její rodiče. Tohle počínání kapely je prakticky nepochopitelné i vzhledem k povědomí, jak často Pavlína jezdila autostopem. 
Vysvětlení této absurdní situace se musí skrývat v informaci, kterou někdo v průběhu soboty kapelníkovi nebo celé kapele podal ve smyslu, že existuje nějaký důvod, proč Braunová na zkoušku nepřijela. Pak byl celý následující sled událostí pochopitelný a logicky.

Kdo ale tuto informaci mohl podat v době bez komunikační techniky a mobilních telefonů? No jedině někdo, kdo byl součástí hudební skupiny. Vrah Pavlíny Braunové byl tedy někdo, s kým se vídala v prostředí hudební skupiny Minnesengři. Okolí si všimlo, že několik dnů před zmizením měla nějaký problém a chovala se divně. Nemělo to souvislost? 

V průběhu let byl zejména na internetových fórech prezentován názor, že vrah Pavlíny Braunové byl odhalen stejně jako její tělo a, že šlo o člena týmu kolem skupiny Minnesengři. Já osobně nevěřím, že by policie takto závažnou informaci nesdělila na dotaz různých novinářů, kteří se o případ dlouho zajímají. Zbořit takovýto pomník kriminalistiky je i profesní plus policistů. Nezdá se mi, že by to s ohledem na Českou republiku, kde se "rozkecá" všechno zůstalo takto utajeno. Možné je ale všechno. 

Na druhou stranu i moje analýza došla ke stejnému závěru, že u svého bydliště nastoupila do vozu někoho známého a ten ji v průběhu cesty zavraždil nebo zabil a tělo ukryl na neznámém místě. Poté zahladil všechny stopy. Skupina Minnesengři se rozpadla zhruba rok po jejím zmizení po 21 letech působení a na svém vrcholu. I toto je velmi zajímavý fakt, který do celé analýzy zapadá.  


Pokud máte informace k tomuto dávnému případu a víte jaký je jeho dosavadní stav, sdělte je na jirih385@seznam.cz. Po dohodě zde cokoliv uveřejním. Veřejnost by měla být pravdivě informována o stavu těchto dávných a záhadných kriminálních případů.