Jdi na obsah Jdi na menu

1987 Hřensko - vražda L.Vítové, P.Plška a P.Havla

V pátek 26. června 1987 po poledni odjeli z Prahy Lenka Vítová (22) a Pavel Plšek (23) na chalupu rodiny Plškových v Mikulášovicích. Později se k nim přidal i Petr Havel (26). Trojice hodlala trávit letní čas trempováním ve skalách kolem Pravčické brány. 

mapa-uzemi.jpg

Dle informací uvedených na webových stránkách Alef Investigation badatele Petra Drbohlava, což je u nás největší znalec tohoto případu je uveřejněn údaj, že trojice dne 29.6.1987 přelezla "z německé strany" zátaras u Pravčické brány zamezující vstup ke státní hranici s tehdejší NDR. Trojice tak v podstatě přišla z uvedeného prostoru na parkoviště. 
Celou událost zaznamenal tehdejší zřízenec parkoviště Josef Dvořák, který byl zároveň ve funkci pomocné stráže VB. Snažil se trojici zastavit, ale mladí lidé se bleskově vrátili odkud přišli. Tedy do tehdy zakázaného prostoru tzv. "pašerácké stezky", která kopírovala státní hranici s NDR po vrcholech skal a v určitých místech ji dokonce protínala.  

predpokladana-trasa.jpg

Bylo kolem 17 hodiny a celou událost Josef Dvořák ihned nahlásil ostraze státní hranice což byla složka VB, které v té době zajišťovala hranice se socialistickým blokem států. Dvořák ale netušil, že se jedná o Čechy, tak hlášení podal na podezření překročení státní hranice občany tehdejší NDR. Později si byl jistý dle popisu osob, že šlo o trojici Vítová, Plšek a Havel. 

Trojice mladých lidí se měla zastavit při své cestě opět na chalupě v Mikulášovicích. Když se neozvala svým příbuzným, ti zhruba v polovině července 1987 začali pátrat, kde jsou. Během srpna 1987 už vyhlásila tehdejší VB v pořadu federální kriminální ústředna pátrá celostátní pátraní po Lence Vítové, Pavlu Plškovi a Petru Havlovi. 

trampove-hrensko-fku-patra.jpg

Až do 26.9.1987 bezvýsledně. 

Nález lidských lebek

Toho dne (26.9.1987) nahlásil na OO VB Děčín Zdeněk K. nález dvou lidských lebek v lokalitě Mezní louka. Lebky byli umístěné na zemi zhruba 1m od sebe pod skalním masivem. Vyšetřovacím pokusem zjištěno, že lebky se nemohly dostat na místo nálezu samovolně. Někdo je tam musel odnést a položit! 

vrazda-trampu---lebky.jpg
Zdroj: Archiv bezpečnostních složek

Nález těl pohřešovaných

Na základě oznámení o nálezu byla dne 6.10.1987 ve spolupráci s horolezci TJ Lokomotiva Děčín v oblasti Mezní louka prováděna pátrací akce v oblasti skalního masivu. Při akci byly nalezeny 3 lidské kostry. 2 kosterní nálezy byly nalezeny v oblasti skalního převisu, třetí nález asi 70m od nich ve skalní úžlabině částečně zahrnut lesní zeminou. V uvedeném prostoru dále zajištěny 3 batohy a pouzdro s kytarou. Dle popisu věcí bylo zjištěno, že patří pohřešovaným Lence Vítové, Pavlu Plškovi a Petru Havlovi. Nález koster byl zhruba 100m nad místem nálezu lebek. 

vrazda-trampu-tela.jpg

Zdroj: Archiv bezpečnostních složek

Z policejního protokolu 

"Dvě mužské kostry leží těsně vedle sebe v mělké úžlabině na okraji skalnatého převisu. Mají na sobě zbytky zetlelého oděvu, kostry jsou přikryty silnou větví z borovice ve tvaru V a leží mezi nimi prádelní šňůra tak, že to vypadá, že jsou k sobě svázány". Podrobnější ohledání pak upřesní, že spoutané ruce za zády mělo pouze jedno z těl, které leží naznak a je oblečené do zbytků riflí a modro-červeno-fialovo-bílé košile čtverečkovaného vzoru. Prádelní šňůra je silně zauzlovaná a tvoří dvě smyčky, jedna z nich stále ještě obepíná zkroucený pahýl levé vřetenní kosti. Z kapsy košile vyjmou technici tmavě červený obal se zetlelým občanským průkazem, jméno je nečitelné, číslo dokladu však dokážou dešifrovat. Patří Havlovi. V zadní kapse džín pak naleznou hřeben a pouzdro se znehodnoceným svitkem filmu. Pod ramenem této kostry je nalezena dolní čelist. Nalezen kruhový otvor cca 1x1cm  proražený na vnitřní straně pravé boty nalezeného těla. Podobný otvor nalezen v jedné z lebek v její nadoční části. 

Vlevo těsně vedle, blíže převisu, leží na boku další mužský skelet oblečený v tenkých teplácích a tmavém triku s dlouhým rukávem a s obtížně čitelným potiskem na hrudi - pěticípou hvězdou v kruhu a nápisem Big Sport. Pravá pohorka se žlutou podešví, opřená kousek od těla o usychající smrček, má rozvázanou tkaničku. "V místě zápěstí levé ruky jsou nalezeny hodinky ze žlutého kovu s čtverhranným číselníkem, hnědý pásek, hodinky nejdou a v době ohledání ukazují 23.55 hodin, při přechodu datumovky z 30. na 31. den nezjištěného měsíce".

Třetí tělo, oblečené ve značně rozpadlé sukni a svetru, z části zahrabané pískem a suchým listím v úzké, pět metrů hluboké skalní průrvě čtyři metry nad zemí, patří ženě do třiceti let. Mělký hrob se nachází asi šedesát metrů od mužských pozůstatků, padesát metrů bokem od Fučíkovy stezky směrem na Pravčickou bránu.

Při dalším pátrání po hřebeni skalního masivu byly o dva dny později objeveny pod nízkým převisem, zhruba 120 metrů od Lenčina hrobu, dvě modré turistické krosny s hliníkovým rámem, horolezecký modro-červený batoh a kytara s prasklou kobylkou v hnědo-zeleném pouzdře. O několik desítek metrů blíže k průrvě, kde byla dívka nalezena, policisté objevili červený spacák rozložený na izolační podložce, jako by si ho někdo připravil ke spaní. Uvnitř něho však byly nedbale naházeny různé kusy ošacení, turistického vybavení včetně kotlíku, v němž je krom zbytků nedojedeného jídla napěchovaná i zmuchlaná kostkovaná košile a tepláková bunda. V tábořišti, které připomíná mělkou jeskyni, je složeno několik igelitových pytlů, na plochém kameni stojí svíčka, kotlík a na zemi v suchém listí pivní láhev značky Kapitán s ruličkou papíru uvnitř.

"Při ohledání ženiných věcí bylo zjištěno, že v batohu má troje použité spodní kalhotky a troje nepoužité, jedny měla na sobě. Na dovolené měli být sedm dní, ona si tak vzala jedny na každý den. Jestliže si je měnila každý den a použila čtvery, pak se tedy naposledy převlékala 29. nebo 30. června 1987." Mladí lidé tak byli zavražděni v pondělí nebo úterý.

Při ohledání místa činu nenalezen Lenčin a Pavlův občanský průkaz a také druhý fotoaparát značky Praktica, který měli prokazatelně s sebou. Rodině byl vrácen jeden fotoaparát bez negativu.  
 
Výsledek vyšetřování tehdejší VB

Z policejního spisu: "Posudek z oboru soudního lékařství, vypracovaný na základě současné československé vědy, nepřinesl do věci světlo ohledně smrti pohřešovaných, ale nevyloučil ani uvažované alternativy suicidní neboli sebevražedné, možnou otravu houbami, botulotoxinem, jakož i možný zásah blesku, když byla v kritické době nepochybně zjištěna v místě silná bouřková činnost provázená blesky. Na skeletech nebyly zjištěny traumatické změny ani obsah těžkých kovů, které by způsobily otravu," 
"Na kostrách, kromě jedné lebky, nebyly zjištěny žádné traumatické změny, ze kterých by bylo možno usuzovat zasažení bleskem či jiné mechanické zranění způsobené jinou osobou, které by zanechalo stopy na kostře. Zmiňované proražení lebky Pavla Plška mohlo být způsobeno zaživa i po smrti, spíše posmrtně. Pokud by zhmožděnina lebky byla způsobena zaživa, nebyla by smrtelná, jelikož by nebyl zasažen žádný životně důležitý orgán."

O čtyři měsíce později, na konci prosince 1988, bylo stíhání pro trestný čin ublížení na zdraví zastaveno. "Posudkem z oboru soudního lékařství, opatřenými expertizami podanými Kriminalistickým ústavem VB v Praze, jakož i provedenými výslechy svědků a dle operativně pátracích úkonů nebylo prokázáno, že pohřešovaní zemřeli zaviněním jinou osobou, zejména když nebylo prokázáno, že v místě kritickém se s jinou osobou dostali do kontaktu. Vyšetřovatel dospěl k závěru, že provedeným vyšetřováním a důkazy v jeho průběhu soustředěnými není prokázáno, že skutek, pro který bylo zahájeno trestní stíhání, je trestným činem, a proto v souladu s ustanovením § 172 odstavec 1 písmeno b/ trestního řádu nebylo než trestní stíhání zastavit. 

Po pádu komunismu, v 90. letech minulého století, se případem zabýval policejní útvar Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu, který pátrání rozšířil i o možnost, že vraždili pohraničníci. V osudném prostoru, včetně okolí nálezu lidských pozůstatků, měly hlídky své trasy. Pátrání nepřineslo žádný efekt a dodnes spadá případ do kategorie PACHATEL NEZNÁMÝ. 

Vlastní behaviorální analýza případu vraždy 3 trampů v Hřensku 1987

Samozřejmě existuje více verzí toho, co se tenkrát ve skalách událo. Každý badatel, stejně jako každý čtenář má svůj názor a své argumenty. Všechny verze znám a v příštích řádcích se budu snažit se od nich oprostit a pohlížet na případ, jako bych ho neznal a posuzovat chování účastníků pouze ve vztahu k přirozenému a možnému ději, který v kritickém čase probíhal a připravil o život trojici mladých a inteligentních lidí.

Základní poznatky pro analýzu situace:

  • Občanka v pouzdře v košili P. Havla
  • Chybějící 2 občanky Vítové a Plška 
  • Znehodnocený film v zadní kapse kalhot P. Havla
  • Vytlučené přední zuby lebky nebo lebek mužů
  • Lebky nalezeny cca 1m od sebe
  • Borovice s odříznutou větví - nutná pila
  • Zahrabaná mrtvola ženy - nutná lopatka
  • Žena oblečena v sukni?? 
  • Ponechaný fotoaparát
  • Chybějící fotoaparát Praktica
  • Zlomená kobylka kytary
  • Použití prádelní šňůry patřící trempům
  • Vpáčený otvor v lebce nad okem
  • Roztrhané oblečení jednoho z mužů
  • Otvor v botě 1x1cm
  • Sundaná bota s rozvázanou tkaničkou
  • Dvojice mrtvol mužů na společném místě 
  • Mrtvola ženy 50m od nich
  • Svázaná pouze 1 mrtvola muže
  • Mrtvoly do 100m od tábořiště
  • Nenalezeny žádné nádoby na vodu
  • Zetlelé bavlněné oblečení po 3 měsících na vzduchu?  

Situace na místě činu:

letecka-mapa-uzemi.jpg

1.Nález 2 koster bez lebek (50.8822358N, 14.3064603E)
2.Nález 2 lebek
3.Spadlá (zlomená) borovice
4.Nález kostry s lebkou (50.8822614N, 14.3044325E)
5.Nález spacího pytle
6.Nález 3. batohů a kytary
7.Ohniště a kotlík
 

Dle mého názoru se trojice utábořila v pondělí 29.6.1987 ve večerních hodinách v místě budoucího nálezu jejich těl. Důležité je poznamenat, že se trojice nacházela v místech zakázaného vstupu civilních osob v blízkosti hranice s tehdejší NDR. Hranice nebyla střežena tak přísně jako železná opona se západem, ale přesto byl vyžadován ze strany OSH přísný zákaz vstupu mimo vyznačené trasy a prostory. Myslím, že si tuto skutečnost trojice vůbec neuvědomovala, protože po zpozorování hlídačem parkoviště Dvořákem se trojice vrátila zpět do zakázaného prostoru. 

V současné fázi poznatků mi vychází teorie, že Petr Havel mohl po domluvě s dvojicí odejít někam pro pitnou vodu a zanechat milencům (Vítová, Plšek)  nějaký čas k radovánkám. Je dost možné, že i nalezený spacák mimo tábořiště patřil Havlovi a byl tam z důvodu nočního soukromí dvojice Vítová, Plšek.
Vzal si tedy občanku, fotoaparát Praktica, nádoby a vyrazil po Fučíkově stezce pro vodu do Hotelu. Zde byl zajištěn hlídkou OSH nebo Grenzbrigade ČSSR "Walter Breitfeld" o kterých jsem v Německu zjistil, že díky dokumentu průkaz zástupce hlavního hraničního zmocněnce (Stellvertreter des Grenzbevollmachtigten)  mohli operovat na našem území mezi vymezenými hraničními body, které byly zapsány v průkaze.

hlavni-hranicni-zmocnenec-ndr.jpggrenzbrigade-cssr.jpg

 

 

 

 

Havel byl hlídkou zajištěn a byl mu odebrán fotoaparát ze kterého ho zřejmě donutili vyndat kinofilm. Poté s ním vyrazili vozidlem na místo táboření, aby zkontrolovali a případně pokutovali ostatní. Podle mého názoru je vlastně do tábora přivedl on. Nezaznamenal jsem žádnou zmínku o nějakých nádobách na vodu. Mimo čutor musela mít trojice i nějaký kanystr nebo větší bandasku na vaření. Kde ale skončily? Pravděpodobně v autě pohraniční hlídky VB společně s foťákem. V tuto chvíli ale zřejmě přichází Petr Havel v doprovodu dvou ozbrojených členů ostrahy hranice do tábořiště. "Vaše občanské průkazy", Vítová s Plškem je podávají jednomu z členů OSH. Havel byl už legitimován při zajištění, on OP nechává v košili. Potom se stane něco závažného.   

Pokud bych aplikoval základní behaviorální šablony na uvedený případ potom si dovolím tvrdit, že existují 3 možnosti s následujícími následky.

Sexuální vražda - oba muži Petr i Pavel končí pod převisem shozeni ze skály a Lenka znásilněna, bez části oblečení a s proraženou lebkou kamenem. Vrah by neměl důvod ji pracně zahrabávat. Zde nic nenasvědčuje tomuto scénáři, dívka byla údajně normálně oblečena.
 
Loupežná vražda - identické umístění mrtvol, pouze uprchlá Lenka zardoušena či uškrcena, opět bez pracného uklízení. Vrah neřeší stav zítřejšího dne. Je mu jedno, kdo a kde najde těla. rychle mizí. Mimo foťáku se nic neztratilo, takže loupežná vražda 3 trempů, kteří s sebou mají pár stovek je absurdní a prakticky vyloučena. 

Nepředvídatelný motiv vraždy - náhodná situace, která rozpoutá řetězec tragických a nezastavitelných okolností na jejichž konci jsou 3 mrtvoly. V tomto případě jednoznačně vidím náhodný výstřel ozbrojeného člena složky. Této situaci by odpovídalo i stádní chování trojice civilistů. Pokud na lidi někdo míří zbraní, jsou v relativním klidu a snaze nevyprovokovat střelce. Úmysl vraždit si málokdo připouští. Vyjde ale náhodná rána a odražená kulka zasáhne jednoho z civilistů (prostřelená bota?). Všichni se dávají na útěk ve snaze zachránit si život. Úmysl střelce je zjevný a instinkt velí utíkat. Zraněný ale krvácí třeba do prostřelené boty a po krátké vzdálenosti klesá k zemi. Kamarád je s ním a ve vzteku napadá útočníka, bojuje, dojde k roztrhání oblečení, ale druhý ozbrojenec mu zasadí ránu pažbou do obličeje. Zuby jsou vyražené, těžký otřes mozku, možná další smrtelná rána jistoty pažbou zbraně. Druhý s raněnou nohou je dosud při smyslech a je svázán s jistotou vykrvácení, možná dostává také smrtelnou ránu pažbou. V tu chvíli je zpečetěn i osud třetího člena Lenky, která se schovává v rozsedlině skály. Po krátké době ozbrojenci nalezena a zlikvidována jako nežádoucí svědek.   
Útočníci, ale nemohou těla shazovat ze skály, proč? Dojdou k 30m vzdálené borovici a uříznou 10cm silnou větev, čím? Lenku zahrabou do mělkého hrobu a zahází hrabankou, jaké mají nářadí a kde? Musejí mít vše v autě a to v dosahové vzdálenosti. 

V případu je ještě další záhada. V policejním protokolu jsou zmínky o zetlelém oblečení obětí. Vzhledem k tehdejší kvalitě bavlněného textilu je naprosto NEMOŽNÉ aby po letních 3 měsících toto oblečení zetlelo. To je prostě fakt. Pokud máme jistotu, že jde o těla, která tam nemohla ležet déle než uvedené 3 měsíce, museli pachatelé tato těla včetně oblečení polít nějakým urychlovačem, zřejmě louhem. Pouze tak je vysvětlitelný bleskový rozklad oblečení v běžném klimatu. Nemohlo k němu ale dojít přirozenou cestou!           


Kdo tedy zavraždil Lenku Vítovou, Pavla Plška a Petra Havla? 

Z výsledků analýzy dostupných materiálů vychází, že vrazi byli 2 ozbrojení muži patřící k bezpečnostním složkám, kteří měli v dosahu vražd automobil.  
Viděl jsem video natočené badatelem P. Drbohlavem, které dokumentuje cestu mezi kříži. Tvrdím, že jednotka neměla psa, nikdy by se Vítová, Plšek a Havel nedostali tak daleko od tábořiště. Policejní pes by je nepustil na útěk dále než 10m. 
Zda šlo o českou či německou ostrahu hranic nelze z údajů vyvodit. Vzhledem k poloze a mé teorii cesty Havla pro vodu sázím na českou OSH.

 

Prosím o jakoukoliv informaci o obvyklých cestách pohraničníků okolím místa činu, po Fučíkově stezce a zejména informaci o tzv. "plošině" kam se jednotka OSH mohla dostat autem z české strany a jak byla daleko od místa vražd. Stejně mne zajímá přístup z německé strany a možnosti jednotek Grenzbrigade. I po mnoha letech je možné najít usvědčující informace o pachatelích tohoto odporného zločinu. 

jirih385@seznam.cz

Na závěr čest památce tří mladých lidí, kteří měli tu smůlu, že podcenili situaci na východní hranici tehdejší ČSSR a díky bezohledné brutalitě orgánu státní moci přišli o své životy při trávení svého volného času o prázdninách. 

krizek-vitova.jpg   krizky-plsek--havel.jpg

Foto: Coloraaa