Jdi na obsah Jdi na menu

1995 Vražda Jana Preislera (73)

V úterý 18. dubna 1995 v dopoledních hodinách otevírá správkyně kostela svaté Máří Magdalény ve Čkyni společně se svým manželem dveře sousední fary. Na chodbě nacházejí v tratolišti krve mrtvého 74letého kněze Jana Preislera. 

zavrazdeny-jan-preisler.jpg

Dle výsledků ohledání zemřel předchozí den a příčinou smrti bylo ubodání starého muže šestnácti ranami nožem a ubití věšákem s kovovými hroty. Vrah odnesl z bytu 300 korun.

Kriminalisté okamžitě začínají po pachateli pátrat na Prachaticku a výsledkem je zadržení dvojice důvodně podezřelých mužů z nichž jeden se k vraždě faráře přiznal.
Na Velikonoce 1995 se ve Čkyni v malém hotelu na náměstí ubytovali na noc dva tuláci, kteří se seznámili v Psychiatrické léčebně ve Lnářích a od března spolu putovali krajem. Oba muži se dlouhodobě léčili se schizofrenií, brali léky. Obžalovaný na svou diagnózu hřešil. Pokud se dostal do konfliktu se zákonem, vymlouval se na ztrátu paměti. 
Na místě činu byly nalezeny shodné pachové stopy, konkrétně na věšáku. Druhý z dvojice dokonce uvedl, že se mu na cestě ze Čkyně svěřil, že zabil faráře. Před soudem ale obžalovaný tvrdil, že přiznání na něm vynutili policisté násilím.

Soudcům ale důkazy nestačily. Zpochybnili klíčové svědectví druhého z mužů i pachové stopy. „Postup policistů při vyšetřování nebyl zcela důsledný a některá pochybení nejdou napravit,“ uzavřel proces v listopadu 1996 předseda senátu českobudějovického krajského soudu Jan Bláha. Krajský soud podezřelého z vraždy faráře zprostil obžaloby, státní zástupce se odvolal. V červenci následujícího roku zprostil obžaloby muže i vrchní soud. Devětadvacetiletý invalida a psychicky labilní alkoholik mohl po 28 měsících opustit vazbu.

I když si může každý udělat dle uvedených informací svůj závěr, faktem zůstává, že po osvobození obviněného zůstává tento případ v kategorii kriminalistických pomníků tedy neobjasněných případů, i když ......